top of page

Kto pracuje mentalnie z Twoim zawodnikiem?

Zaktualizowano: 27 sie 2019


trening mentany psycholog terapeuta coach
kto pracuje mentalnie z Twoim zawodnikiem


PSYCHOLOG? COACH? TERAPEUTA?


Czy wasi zawodnicy pracuj膮 z trenerem przygotowania motorycznego? 馃挭Czy s膮 tacy kt贸rzy podj臋li wsp贸艂prac臋 z tzw. trenerem mentalnym? Kto to taki? Co robi? I czy jest to u偶yteczne dla rozwoju naszego sportowca? Trenerem mentalnym w sporcie jest wg. nas ka偶da osoba, kt贸ra pracuje nad usprawnianiem funkcjonowania umys艂u zawodnika. Co to jednak znaczy鈦夛笍Jak pokierowa膰 naszymi podopiecznymi aby dokonali wyboru odpowiedniego fachowca? Na rynku spotykamy wielu szarlatan贸w, kt贸rzy nazywaj膮 siebie szumnie 鈥瀟renerami鈥 nie przestrzegaj膮c etyki pracy i jej norm, a przecie偶 chcemy by nasi podopieczni trafiali do specjalist贸w.

Przygotowali艣my dla was kr贸tkie zestawienie:


PSYCHOLOG 鈥斺斺斺斺斺斺斺 Osoba tytu艂uj膮ca si臋 jako psycholog powinna posiada膰 wykszta艂cenie wy偶sze (magister) w zakresie psychologii zwykle o okre艣lonej specjalno艣ci. Studia takie bardzo szczeg贸艂owo ucz膮 sposobu funkcjonowania cz艂owieka i jego psychiki, mo偶emy mie膰 wi臋c pewno艣膰, 偶e taka osoba zna naukowo udowodnione mechanizmy rz膮dz膮ce umys艂em naszych zawodnik贸w.

UWAGA鉂楋笍 S膮 to te偶 jedyne osoby (opr贸cz wyj膮tk贸w) uprawnione do przeprowadzania i analizy TEST脫W psychologicznych! Pozostali albo robi膮 to nielegalnie albo korzystaj膮 z test贸w, kt贸re nie s膮 rzetelne (troch臋 takie metryczki z 鈥濸rzyjaci贸艂ki鈥 w stylu 鈥濸oznaj jaka jeste艣鈥). Je艣li planujecie tworzenie profili psychologicznych zapraszajcie do wsp贸艂pracy w艂a艣nie takie osoby. Psycholog wybiera r贸wnie偶 swoj膮 specjalizacj臋 (troch臋 jak WF-ista ze 艣cie偶k膮 trenersk膮) np. kliniczn膮 (medyczn膮), spo艂eczn膮 albo sportu. WA呕NE! Psychologiem sportu mo偶e zosta膰 osoba po studiach podyplomowych (nawet po uko艅czeniu innego kierunku) 2/3 letnich oraz tytule magistra psychologii, kt贸re dodatkowo uszczeg贸艂awiaj膮 jego wiedz臋 (r贸偶ne uczelnie w ro偶ny spos贸b tytu艂uj膮 certyfikowane przez siebie po studiach podyplomowych osoby). Studia podyplomowe mo偶na uko艅czy膰 r贸wnie偶 po innych kierunkach jednak nie daj膮 one wtedy prawa do tytu艂owania si臋 psychologiem! Warto wspomnie膰 r贸wnie偶 o certyfikacji olimpijskiej, kt贸ra upowa偶nia psychologa do pracy z kadr膮 przygotowuj膮c膮 si臋 do Igrzysk. Psychologowie s膮 to r贸wnie偶 najcz臋艣ciej pracuj膮ce z zawodnikami mentalnie osoby w klubach Ekstraklasy. Przekonali艣my si臋 o tym podczas pierwszego zjazdu psycholog贸w Ekstraklasy organizowanego przez Paw艂a Habrata.

Dla kogo鉂揓e艣li chcecie w艂膮czy膰 osob臋 odpowiedzialn膮 za prac臋 mentaln膮 do swojego sztabu na sta艂e polecamy w艂a艣nie psychologa, najlepiej ze specjalno艣ci膮 sportow膮. Je艣li taka osoba jest dodatkowo trenerem dyscypliny w kt贸rej pracujecie mamy idealn膮 kombinacj臋.


TERAPEUTA 鈥斺斺斺斺斺斺斺 Osoba b臋d膮ca terapeut膮 to zwykle kto艣 zajmuj膮cy si臋 osobami, borykaj膮cymi z r贸偶nymi zaburzeniami, trudno艣ciami, r贸wnie偶 wspieraj膮ca osoby chore psychicznie w procesie leczenia ale tak偶e wspieraj膮ca w kryzysie oraz problemami 偶yciowymi. Istnieje kilka nurt贸w psychoterapeutyczny, cz臋sto te偶 psychologie o specjalno艣ci klinicznej prowadz膮 terapi臋 ale zawsze s膮 to osoby wykwalifikowane.

UWAGA鉂楋笍 Je艣li wasz podopieczny zmaga si臋 z trudno艣ciami 偶yciowymi wymagaj膮cymi wsparcia specjalisty warto skierowa膰 go do osoby posiadaj膮cej odpowiedni certyfikat. Tak jak wspomnieli艣my istnieje wiele nurt贸w psychoterapii, jednak najbezpieczniejszym wyborem b臋d膮 te potwierdzone przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne jako zbadane naukowo. Kurs taki trwa zazwyczaj kilka lat i jest niezwykle wymagaj膮cy. Zanim wi臋c wybierzemy terapeut臋 sprawd藕my nurt w jakim si臋 certyfikowa艂, dyplomowa艂 i czy w og贸le tak膮 certyfikacj臋 posiada.

Dla kogo鉂揅oraz cz臋艣ciej w艣r贸d m艂odzie偶y diagnozowana jest depresja m艂odzie艅cza (to choroba, nie mit i wym贸wka lenistwa), a tak偶e inne zaburzenia wyst臋puj膮ce szczeg贸lnie w okresie dojrzewania. Pomimo szczerych ch臋ci, zdolno艣ci pedagogicznych oraz zaufania kt贸re posiadamy u naszych zawodnik贸w w wielu przypadkach pomoc takiej osobie mo偶e nas przerosn膮膰. Dlatego chc膮c dba膰 o zdrowie psychiczne nie b贸jmy si臋 wesprze膰 zawodnik贸w i zawodniczki w decyzji o podj臋ciu terapii. W wielu przypadkach mo偶e ona uratowa膰 nie tylko karier臋 sportow膮 ale i 偶ycie.


COACH: 鈥斺斺斺斺斺 Tutaj zwykle pojawia si臋 najwi臋cej w膮tpliwo艣ci, gdy偶 wok贸艂 coachingu wyros艂o wiele mit贸w i opinii nie zawsze zwi膮zanych z prawd膮. Coaching r贸wnie偶 jest bran偶膮 certyfikowan膮. Bazuje na ustrukturyzwanych metodach prowadzenia rozmowy z klientem, etyki oraz kodu komunikacyjnego. Celem jest poprawienie efektywno艣ci, szerokopoj臋ty rozw贸j dlatego tak wiele ciekawych narz臋dzi coachingowych wykorzystuj膮 r贸wnie偶 psychologowie sportu, biznesu, czy terapeucie pomimo, 偶e efektywno艣ci wielu 膰wicze艅 czy zada艅 jeszcze nie zbadano.

UWAGA鉂楋笍Cz臋艣膰 z nas kojarzy coach贸w z m贸wcami motywacyjnymi zape艂niaj膮cymi ca艂e stadiony. Takie osoby zwykle tworz膮 show m贸wi膮c og贸lniki trafiaj膮ce do nas wszystkich (troch臋 jak horoskopy) ale po chwilowej 鈥瀊ombie鈥 motywacyjnej nie wnosz膮 du偶o do naszego 偶ycia bo brakuje konkret贸w i odpowiedzi na pytania 鈥濲ak?鈥, 鈥濩o je艣li...?鈥. Myleni s膮 te偶 z trenerami rozwoju czy trenerami personalnymi.

Dla kogo鉂揅oaching oraz silnie z nim zwi膮zany mentoring mog膮 pom贸c naszym zawodnikom w lepszym planowaniu, stawianiu cel贸w oraz kierowaniu swoim rozwojem sportowym. Dobrze wyszkolony coach pracuj膮c ze sportowcem indywidualnie mo偶e pom贸c mu w doskonaleniu jego kompetencji, wypracowanie lepszego systemu funkcjonowania oraz poprawieniu wielu obszar贸w mog膮cych pom贸c w karierze (szczeg贸lnie na poziomie pro gdzie istotny staje si臋 tak偶e kontakt z mediami). Wszystko to na bazie indywidualnych zdolno艣ci i predyspozycji.


ZDROWY BALANS:

鈥斺斺斺斺斺斺斺斺斺斺

Nie chcemy w 偶aden spos贸b sugerowa膰 co jest najlepsze. Ka偶dy ma mo偶liwo艣膰 wyboru kto si臋 zajmie rozwojem mentalnym jego zawodnik贸w, jednak zawsze warto zweryfikowa膰 czy osoba kt贸rej oddajemy pod opiek臋 ich umys艂y jest kompetentna. Czy jest 鈥瀗aturszczykiem鈥, czy korzysta z solidnej wiedzy i do艣wiadczenia? Podobnie sprawa tyczy si臋 szkole艅 dotycz膮cych szerokopoj臋tego treningu mentalnego. Wyb贸r nale偶y zawsze do trener贸w i jak mawia Kuba 艢piegowski z Pi艂ki No偶nej Dla Dzieci z ka偶dego szkolenia mo偶na co艣 wynie艣膰 dla siebie (nie tylko pakiet startowy). Jak s艂usznie stwierdzili nasi przyjaciele z Warszawskiej Akademii Ferajna przy weryfikacji specjalisty nie ulegajmy wy艂膮cznie magii papier贸w, dyplom贸w i certyfikat贸w. Tak jak wspomnieli艣my daj膮 one pewien bufor bezpiecze艅stwa jednak nie s膮 wy艂膮cznym gwarantem. Warto wi臋c uda膰 si臋 na rozmow臋 b膮d藕 zebra膰 wiarygodne recenzje.

UWAGA鉂楋笍 Wymienione przez nas profesje s膮 najcz臋艣ciej spotykanymi jednak nie jedynymi! Jednak偶e przy ka偶dorazowym podj臋ciu wsp贸艂pracy obowi膮zuje zasada weryfikacji. Dalszy wyb贸r zale偶y wy艂膮cznie od nas.


OFIARY PSEUDOPSYCHOLOG脫W:


Do naszego gabinetu trafia ostatnio wiele ofiar os贸b, kt贸re bez wiedzy tworz膮 w艂asne 鈥瀖etody treningowe鈥 (cz臋sto s膮 znani w ca艂ej Polsce), wpajaj膮c m艂odym ludziom niestworzone historie o niewyczerpanych 藕r贸d艂ach motywacji i innych czarodziejskich opowie艣ci. Pompuj膮 balonik, kt贸ry nie posiadaj膮c wentylu bezpiecze艅stwa (takie osoby nie ucz膮 jak radzi膰 sobie w takiej sytuacji) po prostu p臋ka, a my zbieramy go i dajemy si艂臋 do pracy zbudowan膮 na trwalszych ni偶 bajki fundamentach.


UWAGA锔! Wszystkich specjalist贸w z powy偶szej listy przestrzegamy, 偶e zestawienie jest jedynie kr贸tkim, obrazowym wyja艣nieniem r贸偶nic pomi臋dzy poszczeg贸lnymi profesjami, ni偶 dog艂臋bn膮 charakterystyk膮. Pragniemy wy艂膮cznie pom贸c trenerom i trenerkom w trafieniu do odpowiednich specjalist贸w spo艣r贸d nas. Nie jest to wnikliwa charakterystyka analizuj膮ca ca艂e spektrum obszar贸w kt贸rymi poszczeg贸lni z nas si臋 zajmuj膮, a jedynie drobna wskaz贸wka.

201 wy艣wietle艅0 komentarzy

Kommentare


bottom of page