Kto pracuje mentalnie z Twoim zawodnikiem?

Aktualizacja: 27 sie 2019


kto pracuje mentalnie z Twoim zawodnikiem


PSYCHOLOG? COACH? TERAPEUTA?


Czy wasi zawodnicy pracują z trenerem przygotowania motorycznego? 💪Czy są tacy którzy podjęli współpracę z tzw. trenerem mentalnym? Kto to taki? Co robi? I czy jest to użyteczne dla rozwoju naszego sportowca? Trenerem mentalnym w sporcie jest wg. nas każda osoba, która pracuje nad usprawnianiem funkcjonowania umysłu zawodnika. Co to jednak znaczy⁉️Jak pokierować naszymi podopiecznymi aby dokonali wyboru odpowiedniego fachowca? Na rynku spotykamy wielu szarlatanów, którzy nazywają siebie szumnie „trenerami” nie przestrzegając etyki pracy i jej norm, a przecież chcemy by nasi podopieczni trafiali do specjalistów.

Przygotowaliśmy dla was krótkie zestawienie:


PSYCHOLOG ———————— Osoba tytułująca się jako psycholog powinna posiadać wykształcenie wyższe (magister) w zakresie psychologii zwykle o określonej specjalności. Studia takie bardzo szczegółowo uczą sposobu funkcjonowania człowieka i jego psychiki, możemy mieć więc pewność, że taka osoba zna naukowo udowodnione mechanizmy rządzące umysłem naszych zawodników.

UWAGA❗️ Są to też jedyne osoby (oprócz wyjątków) uprawnione do przeprowadzania i analizy TESTÓW psychologicznych! Pozostali albo robią to nielegalnie albo korzystają z testów, które nie są rzetelne (trochę takie metryczki z „Przyjaciółki” w stylu „Poznaj jaka jesteś”). Jeśli planujecie tworzenie profili psychologicznych zapraszajcie do współpracy właśnie takie osoby. Psycholog wybiera również swoją specjalizację (trochę jak WF-ista ze ścieżką trenerską) np. kliniczną (medyczną), społeczną albo sportu. WAŻNE! Psychologiem sportu może zostać osoba po studiach podyplomowych (nawet po ukończeniu innego kierunku) 2/3 letnich oraz tytule magistra psychologii, które dodatkowo uszczegóławiają jego wiedzę (różne uczelnie w rożny sposób tytułują certyfikowane przez siebie po studiach podyplomowych osoby). Studia podyplomowe można ukończyć również po innych kierunkach jednak nie dają one wtedy prawa do tytułowania się psychologiem! Warto wspomnieć również o certyfikacji olimpijskiej, która upoważnia psychologa do pracy z kadrą przygotowującą się do Igrzysk. Psychologowie są to również najczęściej pracujące z zawodnikami mentalnie osoby w klubach Ekstraklasy. Przekonaliśmy się o tym podczas pierwszego zjazdu psychologów Ekstraklasy organizowanego przez Pawła Habrata.

Dla kogo❓Jeśli chcecie włączyć osobę odpowiedzialną za pracę mentalną do swojego sztabu na stałe polecamy właśnie psychologa, najlepiej ze specjalnością sportową. Jeśli taka osoba jest dodatkowo trenerem dyscypliny w której pracujecie mamy idealną kombinację.


TERAPEUTA ———————— Osoba będąca terapeutą to zwykle ktoś zajmujący się osobami, borykającymi z różnymi zaburzeniami, trudnościami, również wspierająca osoby chore psychicznie w procesie leczenia ale także wspierająca w kryzysie oraz problemami życiowymi. Istnieje kilka nurtów psychoterapeutyczny, często też psychologie o specjalności klinicznej prowadzą terapię ale zawsze są to osoby wykwalifikowane.

UWAGA❗️ Jeśli wasz podopieczny zmaga się z trudnościami życiowymi wymagającymi wsparcia specjalisty warto skierować go do osoby posiadającej odpowiedni certyfikat. Tak jak wspomnieliśmy istnieje wiele nurtów psychoterapii, jednak najbezpieczniejszym wyborem będą te potwierdzone przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne jako zbadane naukowo. Kurs taki trwa zazwyczaj kilka lat i jest niezwykle wymagający. Zanim więc wybierzemy terapeutę sprawdźmy nurt w jakim się certyfikował, dyplomował i czy w ogóle taką certyfikację posiada.

Dla kogo❓Coraz częściej wśród młodzieży diagnozowana jest depresja młodzieńcza (to choroba, nie mit i wymówka lenistwa), a także inne zaburzenia występujące szczególnie w okresie dojrzewania. Pomimo szczerych chęci, zdolności pedagogicznych oraz zaufania które posiadamy u naszych zawodników w wielu przypadkach pomoc takiej osobie może nas przerosnąć. Dlatego chcąc dbać o zdrowie psychiczne nie bójmy się wesprzeć zawodników i zawodniczki w decyzji o podjęciu terapii. W wielu przypadkach może ona uratować nie tylko karierę sportową ale i życie.


COACH: —————— Tutaj zwykle pojawia się najwięcej wątpliwości, gdyż wokół coachingu wyrosło wiele mitów i opinii nie zawsze związanych z prawdą. Coaching również jest branżą certyfikowaną. Bazuje na ustrukturyzwanych metodach prowadzenia rozmowy z klientem, etyki oraz kodu komunikacyjnego. Celem jest poprawienie efektywności, szerokopojęty rozwój dlatego tak wiele ciekawych narzędzi coachingowych wykorzystują również psychologowie sportu, biznesu, czy terapeucie pomimo, że efektywności wielu ćwiczeń czy zadań jeszcze nie zbadano.

UWAGA❗️Część z nas kojarzy coachów z mówcami motywacyjnymi zapełniającymi całe stadiony. Takie osoby zwykle tworzą show mówiąc ogólniki trafiające do nas wszystkich (trochę jak horoskopy) ale po chwilowej „bombie” motywacyjnej nie wnoszą dużo do naszego życia bo brakuje konkretów i odpowiedzi na pytania „Jak?”, „Co jeśli...?”. Myleni są też z trenerami rozwoju czy trenerami personalnymi.

Dla kogo❓Coaching oraz silnie z nim związany mentoring mogą pomóc naszym zawodnikom w lepszym planowaniu, stawianiu celów oraz kierowaniu swoim rozwojem sportowym. Dobrze wyszkolony coach pracując ze sportowcem indywidualnie może pomóc mu w doskonaleniu jego kompetencji, wypracowanie lepszego systemu funkcjonowania oraz poprawieniu wielu obszarów mogących pomóc w karierze (szczególnie na poziomie pro gdzie istotny staje się także kontakt z mediami). Wszystko to na bazie indywidualnych zdolności i predyspozycji.


ZDROWY BALANS:

———————————

Nie chcemy w żaden sposób sugerować co jest najlepsze. Każdy ma możliwość wyboru kto się zajmie rozwojem mentalnym jego zawodników, jednak zawsze warto zweryfikować czy osoba której oddajemy pod opiekę ich umysły jest kompetentna. Czy jest „naturszczykiem”, czy korzysta z solidnej wiedzy i doświadczenia? Podobnie sprawa tyczy się szkoleń dotyczących szerokopojętego treningu mentalnego. Wybór należy zawsze do trenerów i jak mawia Kuba Śpiegowski z Piłki Nożnej Dla Dzieci z każdego szkolenia można coś wynieść dla siebie (nie tylko pakiet startowy). Jak słusznie stwierdzili nasi przyjaciele z Warszawskiej Akademii Ferajna przy weryfikacji specjalisty nie ulegajmy wyłącznie magii papierów, dyplomów i certyfikatów. Tak jak wspomnieliśmy dają one pewien bufor bezpieczeństwa jednak nie są wyłącznym gwarantem. Warto więc udać się na rozmowę bądź zebrać wiarygodne recenzje.

UWAGA❗️ Wymienione przez nas profesje są najczęściej spotykanymi jednak nie jedynymi! Jednakże przy każdorazowym podjęciu współpracy obowiązuje zasada weryfikacji. Dalszy wybór zależy wyłącznie od nas.


OFIARY PSEUDOPSYCHOLOGÓW:


Do naszego gabinetu trafia ostatnio wiele ofiar osób, które bez wiedzy tworzą własne „metody treningowe” (często są znani w całej Polsce), wpajając młodym ludziom niestworzone historie o niewyczerpanych źródłach motywacji i innych czarodziejskich opowieści. Pompują balonik, który nie posiadając wentylu bezpieczeństwa (takie osoby nie uczą jak radzić sobie w takiej sytuacji) po prostu pęka, a my zbieramy go i dajemy siłę do pracy zbudowaną na trwalszych niż bajki fundamentach.


UWAGA️! Wszystkich specjalistów z powyższej listy przestrzegamy, że zestawienie jest jedynie krótkim, obrazowym wyjaśnieniem różnic pomiędzy poszczególnymi profesjami, niż dogłębną charakterystyką. Pragniemy wyłącznie pomóc trenerom i trenerkom w trafieniu do odpowiednich specjalistów spośród nas. Nie jest to wnikliwa charakterystyka analizująca całe spektrum obszarów którymi poszczególni z nas się zajmują, a jedynie drobna wskazówka.

46 wyświetlenia