top of page

Filozofia trenerska - jak budować?Trenerzy często zaczynając swoją pracę są bombardowani systemami, modelami oraz metodami treningowymi, których ilość zaczyna przyprawiać o ból głowy. Co wybrać? W jakim kierunku pójść? Czym się kierować? W jaki sposób budujemy swoją filozofię trenerską?


Warto zastosować się do kilku podstawowych kroków:

1️⃣ Posiadasz pewne przekonania i wartości, którymi kierujesz się w życiu oraz pracy treningowej. Wynikają one z twojego doświadczenia życiowego oraz osób której te przekonania w Tobie ukształtowały.

2️⃣ Przenosząc je na boisko mierzysz się z pewnymi okolicznościami, które weryfikują je z rzeczywistością. Są to na przykład: zawodnik niekulturalnie się zachowuje wobec Ciebie, jeden z rodziców krytykuje Twoje metody, masz możliwość popełnienia oszustwa, kontuzjowany (i kluczowy) zawodnik chce grać

3️⃣ Dążysz do ochrony swoich wartości jednocześnie konfrontując je z rzeczywistością i działać jak najlepiej według swojej filozofii.

4️⃣ Ponosisz pewne konsekwencji. Prezes nieuczciwie chce abyś naginał przepisy na korzyść klubu, rodzic grozi zabraniem dziecka z klubu, kontuzjowany zawodnik ma żal o to, że nie zagrał bo zadbałeś o jego bezpieczeństwo.

5️⃣ Twoja filozofia się zmienia. Utwierdzisz się w pewnych przekonaniach, a niektóre zmienisz dostosowując się do panującej rzeczywistości.

Niezależnie od okoliczności jednak, zadaniem trenera jest służyć rozwojowi podopiecznych. „Samemu trzeba płonąc aby zapalać innych."
443 wyświetlenia0 komentarzy

תגובות


bottom of page